Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (10 dni na zwrot towaru)
  • Szyfrowane dane i transakcje

Jak dobrać baterię?

Baterie to standardowe wyposażenia kuchni oraz łazienki. Potrzebne są tam, gdzie zamontowana jest wanna, umywalka, prysznic bądź zlewozmywak. Umożliwiają wygodne korzystanie z wody, a tym samym pozwalają na wykonywanie codziennych czynności. Jak możemy wybrać odpowiedni model tak aby nam dobrze służył?
 Różne rodzaje baterii

 

Baterie do kuchni

Baterie przeznaczone do montażu przy zlewozmywakach różnią się pod pewnymi względami od swoich odpowiedników przeznaczonych do łazienek. Przede wszystkim charakteryzują się innym wyglądem – ich wylewki przeważnie są ruchome, co umożliwia manewrowanie nimi podczas zmywania czy napełniania garnków wodą. W tym samym celu są one dłuższe i specjalnie wyprofilowane, tak by można było wygodnie wkładać do zlewy nawet duże naczynia.

Można je podzielić, uwzględniając różne kryteria:

Ze względu na sposób montażu:

  • stojące – z wyciąganą słuchawką lub wylewką typu U, montowane w specjalnych otworach znajdujących się w zlewozmywakach (w niektórych wypadkach otwór na baterię stojącą trzeba wykonać samodzielnie),
  • ścienne – montowana na ścianieW przypadku baterii zlewozmywakowych modele ścienne spotykane są rzadziej.

     

     

     

    Bateria stojąca zlewozmywakowa       Bateria ścienna zlewozmywakowa

    Ze względu na rodzaj wylewki:

  • z wylewka typu U – wylewka ukształtowana jest w formę litery U – zwykle jest więc wysoka,

  • z wylewką prostokątną – wylewka tego typu ma prosty, geometryczny kształt, czym zdecydowanie odróżnia się od zaokrąglonej wylewki typu U,

  • z wylewką wyciąganą – tego typu modele są bardzo funkcjonalne. Wyciągana wylewka umożliwia precyzyjne skierowanie strumienia w wybranym kierunku, zwykle jest długa i możemy obracać ją o 360 stopni.

     

    Bateria z wylewką UBateria z kwadratową wylewką   Bateria z wyciąganą wylewką

    Ze względu na rodzaj uchwytu:

  • jednouchwytowe – tzw. mieszakowe. Posiadają jeden uchwyt, który możemy obsługiwać jedną ręką,

  • dwuuchwytowe – wyposażone są w 2 kurki – jeden do ciepłej, drugi do zimnej wody. Jest to rozwiązanie starszego typu, dziś spotykane już rzadko. Baterie dwuuchwytowe stosuje się przeważnie wtedy, gdy zachodzi potrzeba wymiana starego modelu tego typu na nowy.

    Bateria jednouchwytowaBateria dwuuchwytowa

    Baterie łazienkowe

    Również wśród baterii łazienkowych znajdziemy szeroką gamę produktów, różniących się od siebie pod względem wyglądu czy sposobu montażu. O ile w kuchni baterie mocuje się jedynie w zlewie, o tyle w łazience wymagają jej liczne urządzenia sanitarne. W tej kategorii dostępne są także całe serie produktów, dzięki którym zarówno bateria umywalkowa, jak i wannowa czy bidetowa mogą stanowić komplet, który wpłynie na stylistykę i estetyczny wygląd naszej łazienki.

    Ze względu na miejsce przeznaczenia:

  • umywalkowe – posiadają zazwyczaj krótką wylewkę i mogą być stojące lub naścienne – zależy to od sposobu, w jaki poprowadzona została instalacja,

  • wannowe – składają się z korpusu oraz przełącznika, który umożliwia zmianę dopływu wody z wylewki do słuchawki i odwrotnie,

  • prysznicowe – zwane również natryskowymi. Z wyglądu zbliżone do wannowych, jednak w przeciwieństwie do nich nie posiadają wylewki oraz przełącznika,

  • bidetowe – to baterie z krótką wylewką, stanowiące element wyposażenia bidetu.

    Ze względu na sposób montażu:

  • podtynkowe – wszystkie elementy przyłączeniowe baterii podtynkowych ukryte są w ścianie. Na zewnątrz widoczna jest tylko wylewka oraz uchwyt umożliwiający korzystanie z wody. Modele takie charakteryzują się minimalistycznym stylem i elegancją. Dostępne są wersji umywalkowej, wannowej oraz prysznicowej,

  • ścienne – montowanie na ścianie nad umywalką, wanną lub pod prysznicem,

  • stojące – zwane inaczej sztorcowymi, montowane w otworze lub otworach w umywalce lub wannie (mogą być jednootworowe lub kilku otworowe, np. 3-otworowe).

    Ze względu na rodzaj wylewki:

  • z ruchomą wylewką – ruchoma wylewka pozwala na manewrowanie nią i ustawienie w zależności od swoich potrzeb,

  • z nieruchomą wylewką – nieruchoma wylewka sprawia, że strumień wody zawsze kierowany jest w jedno miejsce. Nie mamy możliwości ustawienia go w pożądanym kierunku.

     

    Nowoczesne baterie

    Warto również wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu, jakim są baterie termostatyczne. Są one wyposażone w dwa pokrętła – jedno z nich służy do regulacji temperatury, a drugie do do ustawienia odpowiedniej mocy strumienia wody. W tego typu produktach wysokość temperatury regulujemy rzadko, dzięki czemu ograniczamy je straty. Dodatkową ich zaletą jest także zabezpieczenie w postaci blokady, która uniemożliwia przypadkowe ustawienie zbyt wysokiej temperatury wody. Z tego powodu zastosowanie ich ogranicza ryzyko poparzenia i zapewnia bezpieczeństwo korzystania z wody także dzieciom.

    W warunkach domowych coraz częściej stosowane są także baterie bezdotykowe, które jednak przeważnie znajdują zastosowanie w miejscach publicznych, gdzie liczy się wysoki poziom higieny.

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii

    Podczas wyboru baterii należy także zwrócić uwagę na inne elementy, które nie będą bez znaczenia dla długotrwałego, a także oszczędnego jej działania. Jedną z takich części jest głowica. Wśród nich występują modele ceramiczne i uszczelkowe. Pierwsze z nich są zdecydowanie trwalsze, a także ograniczają ryzyko pojawienia się wycieków. Nie bez znaczenia jest także ich rozmiar. Najczęściej spotykanymi są modele o szerokość 35 i 40 mm. Te ostatnie zazwyczaj są bardziej trwałe i dają większe możliwości regulacji strumienia wody.

    Drugim ważnym elementem wyposażenia baterii jest perlator. To niewielkie sitko ma za zadanie napowietrzanie strumienia wody – dzięki temu nie traci on swojej objętości, a ilość zużywanej wody znacznie spada. Wiele baterii jest fabrycznie wyposażonych w perlator, jednak jeśli nasz model go nie posiada, możemy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesorium i samodzielnie zamocować je w wylewce.

     

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl